Všedné ponožky alebo ako sa stali súčasťou nášho života

Napadlo vám niekedy, ako táto obyčajná a mnohokrát až všedná časť nášho odevu vôbec uzrela svetlo sveta? Dnes je kúpa ponožiek úplne normálnou vecou a je len málo ľudí, ktorí by ponožky nenosili. O to viac, že ponožky dnes samé o sebe sú nositeľom trendov a súčasťou módy. Veď ako sa vraví, dvom to vždy ide jednoduchšie. Späť však k tomu, ako sa ponožky dostali do našich bežných životov. Otázka, ktorú dokáže zodpovedať iba história.

Pračlovek i starovekí Gréci a Rimania

Teraz siahneme poriadne hlboko do minulosti. Hoci by sa vám zdalo v skutku nepravdepodobné, že tak primitívni ľudia žijúci v tej dobe by nosili ponožky, fakty sú fakty. Respektíve, historici sa domnievajú, že prvé ponožky pochádzajú už z doby kamennej, kedy lovci zvierat využívali časti kože so srsťou tak, že si ich omotávali okolo členkov. Neskôr dokonca kusy kože omotávali okolo nôh, aby si ich chránili pred zranením. Áno, môžeme polemizovať, či šlo o prvé topánky alebo ponožky, no topánky majú rozhodne iný charakter.

Navzdory tomu, presúvame sa do Grécka. Grécky básnik Heosid sa v jednom zo svojich veršov zmenil o Piloi. Dlho nebolo jasné, čo tým básnik myslel, no časom sa prišlo na to, že išlo práve o názov dnešných ponožiek, ktoré boli vyrobené z vlasov a chlpov zvierat. Tento odev bol často využívaný v amfiteátroch.

Rimania ponožky nazývali ich slovom Udone, čo boli kusy tkanej látky omotané alebo natiahnuté na chodidlo. Kto si spomenie na typické omotávky nôh počas prvej svetovej vojny, ktoré vojaci používali, „ponožky“ Rimanov vyzerali podobne.

Zmienky o ponožkách sú aj v kronikách Indie a Egypta. Pričom Egypťania boli pravdepodobne prvým národom, ktorý nosil pletené ponožky a pančuchy. Práve v egyptskej hrobke boli objavené prvé pletené ponožky. Ich pôvod sa odhaduje na 3-6 stor. n. l..

Stredovek ukázal potenciál

V stredoveku boli ponožky i pančuchy pomerne populárnym artiklom. Dokonca možno tvrdiť, že práve z ponožiek sa vyvinuli samotné pančuchy a pozor, dokonca aj legíny, ktoré sú v poslednom desaťročí obrovským hitom. Div sa svet, stredovekí páni ich nosili už vtedy.

Avšak predchodcovia ponožiek, podobných aké poznáme dnes, sa objavili v jedenástom storočí. Mali dĺžku zhruba pod koleno a zošité boli zadným stehom na tvar nohy. Angličania ich nazývali tzv. Chausses. Ilustrácie zo stredoveku však ukazujú, že Chausses neboli príliš pohodlné. Na maľbách sú pokrčené a viazané pod tunikami či spodnou bielizňou, čo pri pohybe rozhodne nebolo najkomfortnejšie.

Na prekvapenie, tento druh ponožiek či pančúch nosili predovšetkým muži. V 13. storočí už boli ponožky kratšie a oveľa lepšie tvarované na nohu. Neskôr do módy prišli dlhšie pančuchy, ktoré boli tvorené z jedného kusu látky. Spodná časť dokonca bývala podšívaná, aby bola pevnejšia.

Pokrok a temperament

Samozrejme, ponožky kráčali s dobou. Čo nedokončili Angličania, vylepšili Španieli. Alžbeta I. v Anglicku zamietla patent Williama Leea na tkací stroj, pretože kvalita pančúch, ktoré utkal, sa jej zdala príliš drsná. Veľká chyba však priniesla predsa pokrok. Španielska práca s hodvábom slávila úspech. Španieli vyrábali ponožky z tkaného hodvábu a postupne ponožky začali expandovať. Tradícia ponožiek je aj v slávnych býčích zápasoch, kedy má toreádor odeté výrazné svetloružové ponožky.

A čo Američania? Do 19. storočia nevedeli o ponožkách takmer nič. Neskôr však začali zriaďovať mlyny na pletenie a kvôli veľkému záujmu skrátili ponožky na dĺžku po lýtka. Práve vtedy začali byť v angličtine známe ako Socks. Tak ako ich poznáme dnes.

V 20. storočí sa ponožky začali rozširovať do celého sveta. Vyrábali sa z prifarbenej bavlny, vlny či hodvábu. Tieto materiály prevládali až do konca druhej svetovej vojny. Potom prišli na scénu syntetické materiály a dnes už kupujeme ponožky na „kilá.“ Na trhu je viac a viac druhov ponožiek. Nielen v rámci farebnosti. Ponožky získali svoj charakter a pribudlo množstvo vzorov a významov, ktoré ponožky dávajú. Stali sa súčasťou módy ako akýkoľvek iný kúsok odevu.